فرم سفارش دستگاه معدن

فرم سفارش دستگاه معدن

جستجو در سایت

انتخاب زبان

TR - Türkiye AR - Arabian العربیه RU - Russia - Россия FR - France - République française EN - English

فروش دستگاه معدن ، سنگ شکن، تاسیسات معدن، کارخانه آسفالت، سرند ، فیدر

صنایع معدنیافزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر اگر چه تبعات منفی زیادی برای اقتصاد كشور در بر داشت اما از دیدگاهی دیگر فرصت مناسبی را برای افزایش سرمایه‌گذاری و توسعه ظرفیت در اختیار بخش صنایع معدنی كشور گذاشته كه می‌توان بهترین استفاده را از آن كرد.

در حالی كه با وجود افزایش قیمت دلار و یورو، هزینه تولید مس، فولاد، آلومینیوم و سنگ آهن در ایران (به دلیل بومی‌سازی خطوط تولید و كاهش قطعات وارداتی) تغییر چندانی نكرده، اما محصولات این بخش‌ها به طور مداوم توان صادراتی بیشتری یافته و ارزش بیشتری پیدا می‌كنند.

در چنین شرایطی اگر تقاضای داخلی پاسخ داده شود، صادرات سالانه میلیون‌ها تن محصولات فولادی و صدها هزار تن مس و آلومینیوم می‌تواند میلیاردها دلار درآمد ارزی به ارمغان بیاورد و در مرحله بعد درآمدهای یاد شده می‌تواند زمینه توسعه ظرفیت‌ها را فراهم كند.

افزایش نرخ ارز و به دنبال آن كاهش واردات فولاد (مطابق آمارهای رسمی) از هم‌اكنون نوید توجه بیشتر به تولید داخلی را می‌دهد. اگر تا چندی قبل برخی سرمایه‌گذاران صنایع فولاد بیم واردات فولاد با دلار 1200 تا 1300 تومان را داشتند اكنون می‌توانند مطمئن باشند با نرخ برابری جدید، واردات به سادگی امكان‌پذیر نخواهد بود.

از طرف دیگر برخی طرح‌های فولادی از جمله طرح‌های فولادی استانی كه اكنون در انتظار سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی است، بیش از هر زمان دیگری به هنگام بهره‌برداری سودآور خواهند بود. آنها با توجه به تأمین بخش بزرگی از هزینه‌های خود با ارز ارزان‌ قیمت، در صورت راه‌اندازی و بهره‌برداری قادرند حتی تا 3 سال هزینه‌های خود را پوشش دهند.

صنعت مس و آلومینیوم نیز اكنون قادرند با صادرات بخشی از تولیدات خود و تبدیل ارز به ریال، بخش بزرگی از هزینه‌های ریالی خود را جبران كرده و توسعه ظرفیت‌ها را با سرعت بیشتری جلو ببرند.
از یاد نبریم كه مطابق اصول اولیه اقتصادی كالای دارای مزیت نسبی و قدرت صادراتی قادر است در هر شرایطی هزینه‌های تولید خود را پوشش دهد و همچنان سودآور باشد، بنابراین صنایع معدنی ایران می‌تواند در چنین شرایطی تهدیدها را تبدیل به فرصت كند.

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۷/۲۳

منبع: پایگاه خبری و اطلاع رسانی معدن و توسعه